2018 - Havasi Péter méltatása
Dr. Mázik István 2018.10.21. 10:30

Tisztelt jelenlévők, kedves díjazott!
Tisztelettel köszöntök mindenkit az idei Egressy Béni Fesztivál-díj átadásán. 2015-ben az Egressy Béni Fesztivál-díjat – a Mics Károly-életműdíj folytatásaként – a Csemadok Kassa-környéke Területi Választmánya Elnöksége azzal a céllal alapította, hogy így köszöntse azokat az embereket, akik az elmúlt években, évtizedekben nagyon sokat tettek/tesznek a szlovákiai magyar amatőr színjátszó mozgalom fennmaradásáért.
Engedjék meg nekem, hogy egy rövid, személyes visszaemlékezéssel kezdjem az ez évi díjazott méltatását. A hetvenes évek derekán jómagam a MATESZ Thália Színpadának ifjú színészeként Kassán találkoztam először a díjazottal. A Csemadok Kovács utcai pincéjében ismertem meg, ott mutatkoztunk be egymásnak. Már akkor sejtettem, hogy ismeretségünk hosszú életű lesz. Nem tévedtem, hisz azóta is szoros barátság köt össze bennünket mind a mai napig, s remélem, még sokáig. Nehéz feladat minden elfogultság nélkül méltatni egy barátot, egy kollégát, egy olyan szakembert, akinek már néhány évtizede figyelemmel kísérem jeles lépéseit.
Ő az, akit a felvidéki színházkedvelő, rádióhallgató, újságot olvasó magyar közösség ismer. És ebben a teremben is ismeri őt mindenki. És elismeri. Legfőbb jellemzője a szigorú színházi igényesség. Rendezői, szervezői, újságírói, közéleti tevékenysége, a felvidéki magyarság lelki és szellemi gyarapodásáért folytatott munkája példaértékű.
Igen, ő Havasi Péter. 1950. február 11-én, Kassán született, hétgyermekes család második gyermekeként. A kassai magyar gimnáziumban érettségizett 1968-ban, majd rövid ideig a kassai postahivatalban dolgozott, később a Városi Kultúra és Pihenőpark programszervezője, aztán pedig a Thália Színház szervező titkára lett. Újságírói tevékenységét 1971-ben kezdte el Pozsonyban, a Csehszlovák Rádió Magyar Szerkesztőségében. 1976-ban visszaköltözött szülővárosába, Kassára, ahol a Járási Művelődési Központban dolgozott, mint szakelőadó. Rendkívüli színházi érdeklődésének eredményeként 1976-ban a Csemadok Kassai Városi Szervezete mellett helyi középiskolásokból és egyetemista diákokból Pinceszínpad néven színjátszó együttest alapított. Legendás, formabontó, országos hírű előadások színhelye volt a Pinceszínpad. Tizenhat éven keresztül együttesével jelentős sikereket ért el. Háromszor nyerte el a szlovákiai magyar színjátszók országos versenye, a komáromi Jókai Napok fődíját. Két ízben dramaturgiai díjjal jutalmazták az általa szerkesztett műsorokért. Színjátszó együttesével több ízben sikeresen szerepelt hazai és külföldi fesztiválokon is. A túrócszentmártoni „Scénická ľatva“ elnevezésű nemzetközi színjátszó fesztiválon Havasi Péter rendezőt a Szlovák Amatőr Színjátszók SzövetségeFejérpataky-Belopotocký Gáspár- emlékéremmel tüntette ki, amit az év legjelentősebb színházi alkotásáért adományoznak.
Időközben 1989 nyarán társrendezője volt az első felvidéki Szabad-Téri Színház produkciójának, melynek Móricz Zsigmond Úri-muri c. előadásait Zselízen több mint 5 ezer néző tekintette meg.
1995-ben munkahelyet változtatott, a Szlovák Rádió magyar adásának kassai szerkesztőségében vállalt munkát, s visszatért az újságírói pályára. Nyugdíjba vonulásáig a Pátria Rádióban dolgozott, melynek jelenleg is külső munkatársa. 2003-ban megalapította Kassán a Hernád Magyar Lap- és Könyvkiadót, ahol a Kassai Figyelő társadalmi és kulturális folyóirat főszerkesztője lett. Ez az egyetlen magyar nyelven megjelenő nyomtatott médium az egész kassai régióban. Tevékenységéért, a város jó hírének öregbítéséért 2010-ben megkapta Kassa Főpolgármesterének díját, 2011-ben a Magyar Újságírók Szövetségének Aranytoll díjában részesült, 2013-ban Áder János Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta neki, 2015-ben pedig a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség Szüllő Géza-díjában részesült.
Havasi Péter kritikusként, ill. zsűritagként szinte megalakulása óta jelen van az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon. Sőt, tavaly, több éves szünet után felújította a Pinceszínpad tevékenységét. Igen, tavaly újjáéledt a legenda. Elsőként a Mit tudjátok ti? című Karády Katalin-esttel jelentkeztek, Varga Lívia, ifj. Havasi Péter és Jakab Zoltán közreműködésével. Ezt követte ifj. Havasi Péter Őrjárat című előadói estje. Majd következett Eva Ensler: Vagina monológok c. Publicisztikai dokumentumjátéka Krausz Tímea és a füleki Zsákszínház két tagja, Bódi Andrea és Gyetvai Viktória szereplésével. Repertoárjukból nem hiányzott a kabaré sem. Mit csinál ma este kisasszony? című, Jakab Zoltán dalaira épült zenés kabaréműsorukban egy sor fiatal tehetség kapott lehetőséget próbára tenni színészi képességét, ének- és tánctudását. Havasi Péter szerzői kabaréjának szereplői: Dúl Denissza, Hencz Viktória, Jakab Zoltán, Kázsmér Gyula, Mártha Eszter és Matu Karolina voltak. Most pedig Csehov: Leánykérés c. egyfelvonásos tréfájára esett a Pinceszínpad választása, amelyet hamarosan látni is fognak. De előtte fogadja nagy taps Havasi Pétert, az ez évi Egressy Béni Fesztivál-díjjal kitüntetett rendezőt, színházi szakembert. Gratulálunk a díjhoz, s kívánunk még sikerekben gazdag alkotó éveket.
Dr. Mázik István
|