2017 - Boda Ferenc méltatása
Mohňanský Csilla 2017.11.12. 18:01

Tisztelt jelenlévők, kedves díjazott!
Egy olyan személy bemutatására és méltatására készülök, akit ebben a teremben, ebben a közegben mindenki ismer és elismer.
Boda Ferenc 1947. február 17-én született Vékén, a Bodrogközben. Házasságkötése óta él Buzitán, a Kanyapta völgyében, amit igazi otthonának érez. Két felnőtt korú fia, öt unokája, felesége és a kultúra szeretete élteti és tölti ki mindennapjait.
Már gyermekkorában megjelent nála az igény a kultúra ápolására, továbbadására. Szavalt, színjátszó csoport tagjaként szerepelt, énekkarban énekelt, szólóénekléssel is próbálkozott, mindenből kivette a részét. Legnagyobb sikereket a színjátszásban és a népművészeti mozgalomban ért el. Több mint negyven éven át volt a Csemadok Kassa-környéke Területi Választmányának titkára. Több évtizede a Csemadok Buzitai Alapszervezetének elnöke.
Sok rendezvény vált hagyományossá általa a térségben. A Bódva-völgyében, a Kanyapta mentén a népművészeti rendezvények sokasága, ének-, néptánc- és gyermekcsoportok sikerei, járási, megyei, országos és nemzetközi szinten igazolták, hogy tevékenysége helyes és példaértékű.
Boda Ferenc mindig fontosnak tartotta, hogy minden magyarok által lakott járásbeli településen működjön valamilyen kultúrcsoport, hogy legyen kulturális élet. Ehhez kereste és találta is meg a megfelelő csoportvezetőket, szervezőket. Igyekezett mindenhol jelen lenni. Nem múlhatott el nélküle kulturális rendezvény a járásban.
A Falusi Színjátszók Országos Fesztiváljának Szepsiben és Buzitán éveken át volt a főszervezője. Munkájához mindig megtalálta a segítő társakat, a szakembereket. Példaértékűen tudott pályázni, beletanult az állandóan változó feltételekbe, mindenhez megteremtette a szükséges anyagi hátteret. Minden évben új kihívásnak és lehetőségnek, nem pedig tehernek érezte az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál megszervezésének lehetőségét.
Boda Ferenc több díj tulajdonosa, amelyekkel sohasem kérkedett, szerénység, kitartás, remek munkabírás jellemezte és jellemzi mindennapjait. 2003 augusztusában Wlasics Gyula-díjjal tüntették ki az Anyaországban. 2008-ban megkapta a Kassa Megyei Közgyűlés legmagasabb elismerését. 2011. március 15-én Schmitt Pál, a Magyar Köztársaság akkori elnöke a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét adományozta neki. 2014-ben a Csemadok Országos Elnöksége által alapított Gyurcsó István-díjban részesült.
Biztos vagyok benne, hogy a mai díj kapcsán is azt vallaná, hogy a díj a kitüntetés nemcsak őt illeti, hanem mindazokat akikkel együtt dolgozott több évtizeden át a megmaradásért, magyarságunkért.
Köszönöm, hogy én lehetek az, aki ezeket a sorokat olvashatja. Számomra szüleim és volt pedagógusaim mellett Feri bácsi az, akire felnézek, akinek munkája példaértékű számomra. Neki is köszönhető az, hogy Buzitán egy olyan közösség működik, falusi, iskolai, Csemadokos szinten, amely képes nagyokat álmodni, képes az álmokat megvalósítani és továbbálmodni.
Mint volt színjátszója elmondhatom, hogy remek rendezései, művek színpadra vitele csak segítség volt abban a munkában, hogy bennünket igazi emberekké neveljen, akik az élet különböző területein álljuk meg helyünket, akik nyaranként azóta is összejövünk kertjében az almafák alatt, hogy remek káposztás bablevesét, jó beszélgetések mellett újra megkóstoljuk.
Feri bácsi, az Egressy Béni Fesztivál-díj Téged illet! Köszönjük, hogy vagy! S kérjük a Jó Istent, hogy jó egészségben még sokáig tartson meg családod és közösségünk körében!
Szívből gratulálok!
A méltatást lejegyezte: Mohňanský Csilla, a Buzitai Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatónője.
|