2016 - Bodon Andrea laudációja
Kozsár Zsuzsanna 2016.11.12. 22:12
Történet – a huszadikon
Két kassai egyszerre került el Pozsonyba, az egyetemre. A véletlen egy szobába sodorta őket, s így teremthettek maguknak egy kis kassai világot a sivár kollégiumi kuckóban. Akkor még nem tudhatták, hogy eljön a nap, amikor együtt állnak majd a szepsi kultúrház színpadán, egyikük a díjazott, a másik a méltatója. Nem, akkor még a két kassait más érdekelte, az irodalom, a szerelem, a hirtelen jött szabadság az otthontól messze,az elnyomott honvágy, a lassan ismerőssé váló egyetemi élet. Aztán különvált az útjuk, már a második évben, s egy ideig nem is találtak egymásra. Egyetem után kicsit elvesztek egymás számára, egyikük tanítani ment, másikuk a gyerekeit nevelte, és egy nap meglepődve vette tudomásul, hogy színdarabra hívják. Ő, aki átmenetileg bennragadt a pelenkák és cumik, gyermektápszer és babakocsi világában, ráeszmélt, hogy létezik ezen túl valami más is, és hogy a hajdanvolt szobatárs egy maroknyi lelkes gimnazistával megcsinálta a Padlást, a szellemekkel, a szilvásgombóccal, a nagyon is igényes dalokkal, a kétbalkezes detektívvel, a musical minden műfaji nehézségével és szépségével. Hát így kezdődött.
Aztán folytatódott számos darabbal. A csapatban mindig sokan akartak játszani, nehéz volt annyi embert mozogni, beszélni, énekelni tanítani, de ő sosem adta fel. Csinálta – csinálja húsz éve már, diákszínészei tőle tanulták a színpadi biztonságot, a csapat iránti elkötelezettséget, és azt is, hogy a sikerért nagyon keményen meg kell dolgozni.
Bodon Andrea a húsz év alatt színre vitt 12 színdarabot és13 lírai összeállítást, többször kapott munkájáért fődíjat, nívódíjat, legjobb rendezés díját, és még ma is ugyanaz a szerény és alázattal teli ember, akivel az egyetem első évében egy szobában laktam. A volt színjátszók közül pedig öten vannak olyanok, akik a világot jelentő deszkákat választották életpályául.
A Kassai Gimnazista Színjátszó Társulat eltel húsz évéről nem egyformán élesek az emlékeim: sorsunk hol egymáshoz sodort minket, hol ellökött egymástól. Voltak darabok, melyeket épp csak megnéztem, voltak olyanok, melyekben ismerősök játszottak – rövid tanári pályám diákjai. Voltak darabok, melyekben a saját gyerekem szerepelt. És voltak olyan darabok is, melyeket Andival együtt szabtunk formára. Nekem könnyű volt csak hébe-hóba belekapcsolódni a KGSzT életébe, elvégezni néhány apróbb dramaturgiai simítást. Egyszer voltam, hol nem voltam, akár a mesében. A rendező – Andi – viszont olyan tartóoszlop volt mindig, akit soha senki nem vált fel, hogy megpihenhessen. Ő volt az, aki marokra fogta a sokfajta egyéniséget, aki mindenkinek hozzá illő szerepet talált, aki mindig újra csapatot kovácsolt a színpadra vágyó gimnazistákból. Ehhez időnként át kellett lépnie a saját árnyékát, finoman, de határozottan érvényesítenie kellett a saját akaratát, meg kellett küzdenie az amatőr csoportokat sújtó pénz- és kellékhiánnyal, le kellett győznie a kétségbeesést, hogy nincs megfelelő darab, hogy van, aki hadar, van, aki kétballábas, van, aki rendetlenkedik, van, aki nem jött el a próbára… És el kellett viselnie számos negatív kritikát is. Akadtak értetlenkedő szakmabeliek, akik rendezői koncepciókat, többletjelentéseket, mögöttes tartalmakat kértek számon, holott őt mindig csak egy cél mozgatta: játszani engedni azt, aki játszani akar.
A KGSzT szombaton tartja huszadik születésnapját. Húsz év nagyon sok egy gimnazista színjátszó csoport életében, hiszen négyévenként lecserélődik az egész gárda, így a csapatban mostanáig játszók összlétszáma már csak háromjegyű számmal fejezhető ki. Diákok jönnek, diákok mennek, de a mozgatórugó, a rendező marad. Évről évre vadászatra indul, hogy új darabot találjon. Ha máshol nem talál, becsenget hozzám is. Leül a szőnyegemre, hogy könyvesszekrényem megfelelő polcához – a drámás polchoz – könnyebben hozzáférjen, és böngészni kezd. Sokszor keresgélünk együtt is. És olyanok vagyunk újra, mint a két hajdani kollégiumi szobatárs, aki közös világot teremt magának. A mese, a színpadi illúziók, az elillanó, de lelkünkben mégis örökös nyomot hagyó boldogság világát.
Kozsár Zsuzsanna
(Elhangzott 2016. november 10-én, a XVIII. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál megnyitó ünnepségén, az Egressy Béni Fesztivál-díj átadásakor.)
|