Visszhang : 093 - Színes előadások, foghíjas nézőtér (2014/12) |
093 - Színes előadások, foghíjas nézőtér (2014/12)
Színes előadások, foghíjas nézőtér
November első hétvégéjén zajlott le az idei Egressy Béni országos színjátszófesztivál. A helyszín most is Szepsi és Buzita volt; már 15. éve házigazdái ennek a rangos rendezvénynek.
Ezúttal az időpontot kissé előrehozták, és ez nem biztos, hogy előnyére vált a seregszemlének. A közelgő helyhatósági választások jegyében szervezett egyéb programok, találkozók és előadások közepette ugyanis – reméljük, hogy csak ez lehetett az oka – Szepsi lakossága mintha megfeledkezett volna róla.
A nézőhiányon kívül az is elszomorító, hogy évről évre nehezebb megszervezni ezt a nívós rendezvényt úgy, hogy nincs meg hozzá a megfelelő anyagi háttér. Most is úgy valósult meg, hogy az ígért támogatásnak a csekély töredékét sem kapta meg a rendezőség a fesztivál kezdetéig. A szervezők hozzáállása és sokéves tapasztalata eredményeként mégis remek három nap volt 14 előadással, amelyből 9 verseny-, 5 pedig vendégelőadásként szerepelt a kínálatban. Kissé meglepőmód a nyitónapon – Egressy Béni szobrának megkoszorúzása, az ünnepélyes megnyitó, a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola tanulóinak műsora, valamint a Péderi Vegyes Kar fellépése után – csak egy versenyelőadást mutattak be a szerény létszámú nagyérdeműnek. Az idei rendezvény fővédnöke, Eperjes Károly színművész is csak telefonon tudta köszönteni a fesztiválozókat.
Az első nap fellépő királyhelmeci Bodrogközi Színjátszók szokványosnak igazán nem mondható drámai előadással rukkoltak elő. A nyitóest egyik fénypontja most is a már évek óta kiosztásra kerülő Mics Károly Életműdíj átadása volt. Idén Balik Judit kapta kimagasló, értékes munkájáért. Így „haza” került a díj, hiszen – Mics Károlyhoz, az ipolynyéki színkör egykori vezetőjéhez hasonlóan – ő is Ipolynyék büszkesége.
A fesztivál második napját a különböző stílusok kavalkádja, a sokszínűség jellemezte. A délelőtti bemutatók többnyire a fiatalokat vonzották, diákcsoportok szlovák és magyar nyelvű előadásai kerültek színre. A tornai alapiskola Bódva színjátszó csoportja egyedi ihletésű darabot mutatott be a tűz áldozatává vált krasznahorkai várról. Őket a rimaszombati Alterna gyermek-színjátszócsoport követte két előadással, majd a Szepsi Művészeti Alapiskola növendékei kerültek sorra.
Péntek igazán tartalmasra sikeredett, ekkor léptek színre a vágkirályfai Féktelen Komédiások; ezúttal három rövid kabaréval szórakoztatták a nézőket. Őket a Vezekényi Görbetükör követte, egy orvosi rendelő várótermének szokványosnak tűnő napját nem éppen szokványosan mutatva be. Délután a Nemesócsáról érkezett Nefisz lépett színpadra pajzán népi komédiájával, utána a fülekiek monodrámája, valamint a már rutinosan visszajáró és mindig sikeres színpadi fellépést produkáló nánaiak előadása következett. A rétei színjátszók A hazug című kétfelvonásos vígjátékkal mulattatták a nagyérdeműt. Meg kell hagyni, volt ezen a napon komédia, tragédia, pajzán humor, sőt még „vaginamonológ” is – bár ez utóbbi alatt engem inkább az ámulat, mintsem az élvezet hallgattatott el. Késő este végül a budapesti Wataridori állt színpadra Örkény István novelláinak és Cseh Tamás dalainak felhasználásával készült előadásával.
A fesztivál harmadik napja idén is Buzitán zajlott. Itt még két versenyelőadást láthattunk: a füleki Zsákszínház pszichothrillerét, valamint a nagymegyeri Poloska Színház különleges vígjátékát. A versenyt és a vendégelőadásokat követően ünnepélyesen kiosztották a fesztivál ez évi díjait.
A szakmai zsűri tagjai Körömi Gábor, Havasi Péter, Regős János és Szentgyörgyi Miklós voltak.
Idén is megjelent a lendületes, friss, érdekességekkel tarkított fesztiválújság, a Lakoma. A három nap alatt hat számmal tájékoztatta és szórakoztatta a résztvevőket.
Kalász Katalin
Vasárnap, 2014. nov. 25.
|