Visszhang : 089 - Gyetvai Viktória kapta a legjobb női alakítás díját (2014/8) |
089 - Gyetvai Viktória kapta a legjobb női alakítás díját (2014/8)
Gyetvai Viktória kapta a legjobb női alakítás díját
Királyhelmeci sztoriként indult, de az akkori városvezetés ellenállása miatt szepsi és buzitai történetként teljesedett ki az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál (lánykori nevén Falusi Színjátszócsoportok és Esztrádcsoportok Fesztiválja), amelynek idei, tizenhatodik évfolyamát a napokban rendezték meg gömöri és nógrádi részvétellel.
Amíg Nógrádban nem egy, több évtizedes múltra visszatekintő színjátszó csoport működik, gondoljunk csak a füleki Apropóra és Zsákszínházra vagy a losonci Kármán József Színházra, addig Gömörben évtizedek óta hiánycikk a színjátszás. Rimaszombatban utoljára talán Hizsnyan Géza működtetett amatőr színházi csoportot, s az Egressy Fesztiválon is a másfél évtized alatt a balogfalaiak, az óbástiak és az almágyiak szerepeltek egy-egy alkalommal.
Igaz, a gömöri jelenlétet ezúttal sem nélkülözte a fesztivál, hiszen e sorok szerzője mellett két műsorvezető, Mihályi Molnár László és Oláh Balog Lívia mellett a fesztivál két fotósa, Gecse Attila és Micsuda András is a gömöri színeket képviselte. De hosszú évek után a programban is találkoztunk rimaszombati csoporttal, akik, ha nem is a versenyprogramot erősítették, de a fesztivál színvonalát mindenképpen.
A rimaszombati Művészeti Alapiskola igazgatója, Marian Lacko által vezetett Alterna Színház két előadással is jelen volt a fesztiválon. Előbb Klaudia Belicová Marta Hluąíková Karamellízű mosoly című írását mutatta be, s a pasifogó akció Szepsiben is működött, s mit ad Isten, még ott is egy gömörit fogott magának legújabb áldozatul. A némi technikai problémák után és közben bemutatott Péntek, tizenharmadika Ján Babarík regényének első fejezete alapján készült, s egy szerencsétlen disznótor történéseit meséli el. A bábos eszközöket is felvonultató előadás nézői szerencsére már lemaradtak a történet folytatásáról, ahol már „nem csak” egy disznó lesz a célpont...
Füleket az idén két előadás képviselte. A polgármesteri kampány árnyékában távolmaradt Apropó helyét Gyetvai Viktória vette át, aki a nemrég még kétszemélyes Alávalók (Vagina monológok) egyszemélyes változatát adta elő, nem kevés merészséggel, s annál is több szemérmetlenséggel. Igaz, a közönséget már jó előre felkészítették a történésekre, előtte ugyanis a nemesócsai NEFISZ mutatta be a Lopótök, avagy a Mari nem olyan című pajzán játékát. Mindkettőnél ugyancsak elkelt volna a tizennyolcas karika, igaz, az idei fesztivál nem nagyon ismert efféle határokat, s az előadások java bizony a vagina körül forgott, ki mérsékeltebb, ki kevésbé mérsékelt vagánysággal elővezetve azt. Nem maradt ki ebből a sorból a füleki Zsákszínház előadása sem, amely pszichothrillerbe oltotta egy nő férfi iránti olthatatlan vágyát. Számomra a fülekeiek nagyságrendekkel kiemelkedtek a mezőnyből, s nem is igazán értem, hogy a zsűri elfáradt-e a fesztivál végére vagy már besokallt a témától, mindenesetre nem értékelte a súlyához mérten az előadást, súlytalanná téve ezzel önmagát.
Az idei fesztivál szervezésileg a leggyengébbik, míg a felhozatalt tekintve a legerősebbik oldalát mutatta. Kilenc verseny- és négy vendégelőadás várt a fesztiválozókra a három nap alatt, méghozzá izgalmas műfaji elosztásban. A tavalyi évvel ellentétben nem hiányzott az esztrád, a népi bohózat, a klasszikus falusi színjátszás, s ezeket pompásan ellensúlyozta Jean Cocteau családi drámája, Ivan Holub abszurdja, a fülekiek már említett Stephen King-thrillerje vagy a budapesti Wataridori Színkör Örkény-összeállítása.
Átadták a Mics Károly Életműdíjat is, amelyet idén az ipolynyéki színjátszócsoport vezetője, Balik Judit vehetett át több évtizedes közösségteremtő munkájáért. A fesztivál fődíját a nánaiak kapták Darvas Szilárd és Olivér Theater Mucsa című bohózatának előadásáért, nívódíjat a nemesócsai NEFISZ és a királyhelmeci Bodrogközi Színjátszók vihettek haza. A legjobb női alakítás díját a füleki Gyetvai Viktória kapta a vagina monológokért, míg a legígéretesebb tehetségnek járó Németh Péter-díjat (az emlékplakett Nagyferenc Katalin alkotása) a nemesócsai Hőgye Boglárka vihette haza. A szakmai zsűri különdíjat adományozott a füleki Zsákszínháznak a drámai színházi kísérletért, s ők kapták a Lakoma fesztiválújság és a Csemadok Buzitai Alapszervezetének díját is.
jdj
gömörilap.sk, 2014.11.13.
Portálunk a fesztivál médiapartnere volt.
|