Visszhang : 077 - Fődíjat ért a jókaiak pörgős vígjátéka (2013/6) |
077 - Fődíjat ért a jókaiak pörgős vígjátéka (2013/6)
Fődíjat ért a jókaiak pörgős vígjátéka
SZEPSI/BUZITA |
A Jókai Színjátszó Társulat Liliomfi című előadása kapta a fődíjat a hét végén Szepsiben és Buzitán megrendezett XV. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon. A szakmai zsűri két nívódíjat ítélt oda: a füleki Zsákszínháznak, valamint a Nánai Színjátszó Csoportnak.
Az idei évfolyam igazi műfaji kavalkádot hozott: a vígjátéktól az abszurdon át a kortárs drámáig sok mindent láthattunk. Az összkép tehát tarka, a színvonal azonban ingadozó volt.
Havasi Péter zsűritag elsősorban a csoportvezetőkkel és a darabok rendezőivel való szisztematikus foglalkozást hiányolta. Meglátása szerint a szereplők gyakran túlnőttek a rendezőn, aki nem volt képes úgy instruálni őket, hogy tehetségük kibontakozzon. Olykor figyelemre méltó villanásokat produkáltak, de az előadást nem tudták megmenteni.
Az értékeléseken gyakran elhangzott az ítészektől, hogy a szereplők érezhetően feladatot teljesítenek, csupán felmondják a szöveget, emiatt a párbeszédek mesterkéltnek hatnak, iskolás szavalattá válnak. Ráadásul egy amatőr társulatban nagyon különböző képességű szereplők kerülnek össze. A rendezők egy része saját elképzeléseit igyekszik megvalósítani, úgy választ darabot, hogy nem veszi figyelembe a csapat adottságait. Emellett annyira tisztelik az eredeti szöveget, hogy nem mernek húzni belőle – így születnek a bosszantóan hosszú, a közönség türelmével visszaélő előadások.
A dramaturgi munka szép példája volt a Jókai Színjátszó Társulat Liliomfi című előadása, amelyet Mészáros Beáta és Farkas Anna állított színpadra. Ez a pörgős vígjáték nemcsak a közönségnek tetszett, hanem a zsűrinek is: fődíjat ért. Körömi Gábor drámapedagógus és rendező szerint briliáns példája volt a jó értelemben vett műkedvelő színjátszásnak és egy faluközösség összefogásának. Ács, tanár, villanyszerelő, könyvelő, közgazdász, óvónő és polgármester szerepelt együtt a színpadon, a darabot a polgármester felesége rendezte, a címszerepet a polgármester fia alakította, kitűnően. Az is látszott az előadáson, hogy eddig már tízszer játszották, azaz nem a szepsi fesztiválra rántották össze, így minden olajozottan működött. A jól kitalált díszlet és az igényes jelmezek láttán pedig sokan irigykedve csettintettek.
Nívódíjat kapott a fesztiválon a füleki Zsákszínház és a Nánai Színjátszó Csoport. Mindkét társulat mögött hosszú évek munkája áll. A Mázik István vezette fülekiek Molnár Ferenc Az ibolya című vígjátékával arattak sikert, amelynek női főszereplője, Tóth Mónika a komáromi Jókai Napok legjobb női alakításának díját kapta idén. A nánaiak viszont nem járnak Komáromba, az ő igazi terepük a szepsi fesztivál, ahonnan szinte soha nem mentek haza jelentős elismerés nélkül. Idén a kultikus cseh szerzőpáros, Zdeňek Svěrák és Ladislav Smoliak darabját, Az északi sark meghódítását választották, amelyet rendezőjük, Lengyelfalusi Juhász Mária fordított magyarra. Merész vállalkozás, hiszen a Jára Cimrman Színház egyszerre abszurd és intelligens karakterei testre szabottak – a szerzők saját magukra írják őket. A nánai csoport azonban úgy vette birtokba a darabot, hogy – Vladimír Sadílek rendező szavaival élve – „nánaiasították” azt.
A díjazottak:
✳︎A fesztivál fődíja
Jókai Színjátszó Társulat
✳︎Nívódíj
Nánai Színjátszó Csoport
Zsákszínház (Fülek)
✳︎A legjobb rendezés díja
Jarábik Gabriella (Fókusz Diákszínpad, Dunaszerdahely)
✳︎A legjobb férfi alakítás díja
Farkas Zoltán (Jóka)
✳︎A legjobb női alakítás díja
Tóth Mónika (Fülek)
✳︎A legjobb alakítás díja
Cseri Ilona (Ipolynyék)
✳︎A legígéretesebb tehetség díja – Németh Péter-díj
Iván András (Egyházgelle)
✳︎A legjobb férfi epizódszereplő díja
Pesti László (Nána)
✳︎A legjobb női epizódszereplő díja
Gyetvai Viktória (Fülek)
✳︎Egyéni díj kiemelkedő alakításért
Varga Tamás (Tornalja)
✳︎A legjobb színpadkép
Fókusz Diákszínpad (Dunaszerdahely)
✳︎A zsűri különdíja a drámai színházi kísérletért
NOVUS ORTUS (Dunaszerdahely)
✳︎A zsűri különdíja a klasszikusok leleményes stilizálásáért
GIKSZER (Rozsnyó)
✳︎A zsűri különdíja az együttes tagjainak kiváló énekteljesítményéért
Alistáli Színjátszó Csoport
✳︎A zsűri különdíja magyar szerző művének színpadra állításáért
Jókai Színjátszó Társulat
✳︎A zsűri különdíja a diákszínpadi közösségépítő munkáért
NOVUS ORTUS (Dunaszerdahely)
✳︎A zsűri különdíja
Rózsa(Szín)Ház Társulat (Egyházgelle)
Bergendi Barnabás (Galánta)
✳︎A Lakoma díja
Fókusz Diákszínpad
✳︎Szepsi város polgármesterének díja
Farkas Imre (Jóka)
✳︎Buzita község polgármesterének díja
Mics Károly Színjátszó Csoport (Ipolynyék)
✳︎A Szepsi Városi Művelődési Központ díja
Tsízió Diákszínpad (Galánta)
✳︎A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet díja
Nánai Színjátszó Csoport
✳︎A Csemadok Kassa-környeki TV díja
Kiss Helga (Alistál)
✳︎A Csemadok Szepsi Alapszervezetének díja
GIKSZER (Rozsnyó)
✳︎A Csemadok Buzitai Alapszervezetének díja
A Tornaljai VMK Színtársulata
✳︎A zsűri különdíja a legjobb gyerekszereplőnek
Jantosík Napsugár (Nána)
Új Szó, 2013. december 9., hétfő 11:29 | Juhász Katalin
|