Visszhang : 071 - Milyen volt a 14. Egressy Béni országos színjátszó fesztivál? (2012/8) |
071 - Milyen volt a 14. Egressy Béni országos színjátszó fesztivál? (2012/8)
Milyen volt a 14. Egressy Béni országos színjátszó fesztivál?
Mikulás napján, december 6-án kezdődött a már 14. alkalommal, hagyományosan Szepsiben és Buzitán tartott háromnapos országos seregszemle. A 12 versenyelőadás, valamint egy vendég csoport fellépésének köszönhetően ismét sikerült igazán magas színvonalú rendezvényt létrehoznia a Csemadok Kassa Környéki Területi Választmányának.
A már korábbi évekhez híven, a fesztivál idén is a Szepsi város terén elhelyezett Egressy Béni-szobor előtti tisztelgéssel és ünnepi megnyitóval kezdődött, Bárdos Gyula Csemadok-elnök köszöntő beszédével. Ahogy már megszokhattuk, a Mics Károly-díj ismét új gazdára talált, ezúttal az előző évektől eltérően két személy is átvehette: Csák Istvánné Horváth Etelka amatőr színész, a Csemadok oszlopos tagja, valamint a balogfalai születésű Krausz Zoltánné Mihályi Mária. Mindketten idén ünneplik 85. születésnapjukat, s az elismerést a kultúrában, az amatőr színjátszásban nyújtott kiemelkedően magas teljesítményükkel érdemelték ki.
A díjak ünnepélyes átadása után a Péderi Vegyes Kar hazafias dalcsokra hangzott el, majd ezt követve megkezdődtek a versenyelőadások. A fesztivál első fellépő együttese a kassai KGSZT volt. A Márai Sándor Magyar Tannyelvű Gimnázium diákjai Bodon Andrea vezetésével igazán élvezetes és izgalmas előadást nyújtottak. Benedek Elek Bűbájos című mesejátékának átdolgozásával, kiváló, ötletes díszleteikkel elvarázsolták a nézőket. Őket a tornagörgői Csillagvirág Színkör követte, amely Baranyi László A lónak vélt menyasszony vásári komédiáját tárta a közönség elé, tele mókával s igazán magas szintű élvezetes előadásmóddal. A csütörtöki nap harmadik versenyelőadása a Bódvavendégi Hagyományőrző Csoport férfi tagjainak tréfás verbunkosa volt Horváth István rendezésében, utolsó előtti előadásként pedig újra csak a Márai Gimnázium diákjai léptek színre, mégpedig a Szerda Délután nevű diáktársulat, amely ugyancsak szórakoztatóan, frappánsan dolgozott fel négy világirodalmi remekművet Kötelezők címmel. Záróakkordként a diószegi Hahota esztrádcsoport tagjai Elmondani jaj de nehéz című zenés összeállításukkal szórakoztatták a zsűrit (Pásztó András, Havasi Péter, Regős János) és természetesen a nagyérdemű közönséget. A késő estébe nyúló értékelést követően a szervezők egy kis fesztiválbulival is kedveskedtek a megjelenteknek, hogy még családiasabbá, kötetlenebbé tegyék a rendezvényt, lehetőséget adva az új barátságok, ismeretségek elmélyítésére.
Aki nyomon követi a fesztivál történetét, az tudja, hogy a rendezvényt már el sem lehet képzelni a színjátszók, valamint csoportvezetők számára szervezett továbbképzés nélkül. Most a dunaszerdahelyi Farkas Péter és a pozsonyi Sadílek Vladimír vezette a tanfolyamokat. A péntek s a szombat délelőttöt így az amatőr színjátszók hasznos tanácsokkal, gyakorlatokkal tarkított képzésen tölthették, tapasztalatokat szerezve a jövőbeli felkészüléshez. A fesztivál második napját a Vágkirályfáról érkezett Féktelen Komédiások nyitották meg Dürrenmatt Az öreg hölgy látogatása című drámájával. Őket a lévai Garamvölgyi Színpad követte, amely most debütált a fesztiválon: felejthetetlen élményt nyújtva adta elő Tamási Áron Vitéz lélekjét. A nap folyamán színre lépett még a Nánai Színjátszó Csoport, amely viszont az egyik leghűségesebb látogatója a rendezvénynek. Mint már megszokhattuk tőle, szórakoztató, élménydús, élvezetes előadásmódjával most is magával ragadta a közönséget. Előadott darabja Móricz Egérfogó című vígjátéka volt, Juhász Mária rendezésében. A nap utolsó fellépőjeként a komáromi Vidám Iparisták Színjátszó Társulata állt színpadra. Ők a Pomádé című diákjáték előadásával sorakoztak be az idei megmérettetésre, Kiss Péntek József vezetésével.
A zárónap idén is Buzitán volt. A fesztivál délelőtt ugyancsak tanfolyammal telt el, majd a kora délután első előadását a vendégszereplő losonci Kármán József Színház tagjai mutatták be. Előadásukban a pajzán, vásári Parasztdekameron című komédiát láthattuk, amellyel az idei Jókai Napok nívódíját tudhatják magukénak (nem véletlenül!). Őket a szintén visszajáró Bodrogközi Színjátszók csoportja követte. Idén is humorral és profizmussal teli komédiát, Tasnádi István Finíitóját, A magyar zombit vitték színre. Az Egyházgelléről érkezett Rózsa(Szín)Ház Társulata úgyszintén vígjátékkal igyekezett meggyőzni a zsűrit, megnyerni a közönség tetszését (Tanulmány a nőkről – Farkas Péter rendezésében). Persze nem maradhatott ki a versengésből a Szvorák Zsuzsa vezette füleki Apropó Kisszínpad sem, szokásukhoz híven ezúttal is figyelemkeltően szórakoztattak a Szabad ötletek zenés-verses összeállítással.
Tizenkét csoport, tizenkét eltérő alakítás, de mindegyiknek ugyanaz a célja: a magyar kultúra ápolása, közösségépítés, valamint a találkozások öröme és az ebből fakadó sikerélmény. Ezért is nagy dolog, hogy évről évre megrendezik ezt a színházi seregszemlét, hisz az itteni találkozások és tapasztalatcserék révén új élményekkel gazdagodva mindannyian feltöltődünk, előadók és nézők egyaránt, kulturális értékeinkből merítve a szórakozás és kikapcsolódás által tudunk önzetlenül örülni egymásnak és a jobbnál jobb színpadi műveknek. Az egyre színvonalasabb előadások ugyancsak bizonyítják a fesztivál gyakorlati hasznát. Ezt igazolja az a tény is, hogy idén két fődíjat ítélt oda a zsűri.
Kalász Katalin
Vasárnap, 2013. január 4.
|